Як писати відгуки на подкасти
Як краще ділитись своїми враженнями з подкастерами – і допомогати їм завдяки цьому
Пояснюємо, як краще ділитись своїми враженнями з подкастерами – і допомогати їм завдяки цьому
Якщо у вас є знайомі, які записують подкасти, і ви хочете зробити їм приємне – напишіть про їхній подкаст відгук.
Здається, це така дрібничка: поставити зірочку / похвалити / покритикувати і запостити в себе на сторінці в соцмережах. Але насправді відгуки важливі для будь-кого, хто створює контент. І мова тут не лише про перегляди, рейтинги та охоплення. Адже чесний відгук допомагає авторам зрозуміти, чи не треба їм щось змінити у своїй роботі – а також нагадує, що вони роблять щось по-справжньому важливе для своєї аудиторії.
Можливо, для слухачів відгуки видаються лише завуальованою назвою для компліментів: мовляв, відгук потрібен лише для того, щоб похвалити подкастера. Проте, це не зовсім так. Будь-який фідбек від аудиторії не менш важливий за рейтинги та статистику. Оскільки самих лише цифр бракує, аби достеменно зрозуміти, що потрібно вашій аудиторії, що її хвилює і про що вона думає, коли слухає ваші голоси.
Відгуки – ніщо інше, як спосіб зворотного зв’язку, який не лише допомагає налагодити діалог між авторами та слухачами, але й привертає увагу до подкастів загалом.
Але, якщо ви послухали подкаст, який вам категорично не сподобався, ви досі витираєте кров, яка лилась з ваших вух і хочете зробити його автору так само боляче, як він зробив вам – краще не пишіть відгук (принаймні, поки не заспокоїтесь).
Складаємо план
Під час прослуховування епізоду (або одразу після) запишіть думки, які він у вас викликав. Спробуйте записати це від руки, а не набирати на клавіатурі чи екрані смартфону: тоді, коли будете переписувати, зможете поглянути на свої враження немов зі сторони
Зверніть увагу на такі пункти:
- чому ви слухали саме цей подкаст – як ви його знайшли, чи шукали навмисне, чи вас зацікавив подкаст загалом чи конкретний епізод?
- що вам найбільше запам’яталось?
- що бентежило або викликало питання?
- що у прослуханому подкасті навело вас на власні думки та переживання?
Чому огляди варто писати саме так
Цей метод ґрунтується на книжці Ліз Лерман «Critical Response Process». Її підхід допомагає давати об’єктивний фідбек про будь-що. Так ви не відволікаєтесь на від теми і вам не доведеться писати багато тексту, аби передати свою думку. Головне: будьте чесними, конструктивними і лаконічними.
До речі, цей підхід можна застосовувати будь-де, а не лише коли ми говоримо про подкасти.
Як правильно критикувати
Універсальні питання, які треба поставити собі перед тим, як опублікувати написаний пост про прослуханий епізод подкасту: чи це правда? Чи я кажу щось добре? Чи це допоможе автору?
Звісно в світі є багато подкастів, які вам не сподобаються – і навіть надихнуть на гнівні коментарі. Але спробуйте вдихнути глибше і проаналізувати, що ж саме пішло не так і чому вам так хочеться написати все, що ви думаєте про автора і його роботу: тему не розкрили? Було нецікаво? Некомпетентно? Ведучий вдавався до мови ненависті? Говорив занадто голосно чи занадто тихо? Просто все було не так, як ви очікували?
Якщо ви, навіть заспокоївшись, все одно не можете сказати жодного доброго слова про цей подкаст (або один з його епізодів), то не витрачайте зайвий час на розлоге пояснення, чому ви обурені: просто залиште чесний відгук, що саме було не так. Не вдавайтесь у деталі – але й не перебільшуйте. Критикуйте, якщо є за що, але спробуйте говорити конструктивно і не переходьте на особистості.
Скільки зірочок ставити
Якщо ви залишаєте відгук на Apple Podcasts, або деінде, де можна додатково виставити рейтинг у вигляді кількості зірочок, це спершу може бентежити: а скільки ж треба поставити? Що ж, щонайменше пам’ятайте: люди так часто залишають відгуки або одразу на п’ять зірок, або лише на одну, що ця шкала починає втрачати своє значення. Звісно, якщо ви щиро залишаєте свої п’ять зірочок – ваш подкастер буде щасливий. Але ви не зобов’язані цього робити.
Пропонуємо скористатись такою шкалою для обрахунку зірок, який варті шоу або епізод:
- п’ять зірок: хочу більше! Інші люди, мабуть, послухати це теж;
- чотири зірки: подкаст мені сподобався, підписався (або планую);
- три зірки: було порівну хорошого і не дуже, якісь суперечливі відчуття;
- дві зірки: мені не сподобалось, не буду підписуватись;
- одна зірка: більше не хочу це слухати і нікому не рекомендую.
Огляди «на одну зірочку» – це, скоріше, попередження для інших слухачів і порада оминати його. Проте якщо подкаст не поширює фейкові новини, не підбурює до насильства і не несе іншої шкоди – чи справді треба витрачати час на розлогий гнівний відгук з однією зіркою? Скоріш за все, у вас знайдуться важливіші справи.
Не варто запаковувати критику в компліменти
Якщо вам не сподобалось те, що ви щойно прослухали – краще так і скажіть, а не намагайтесь підсолодити гіркі піґулки. Бо відгуки, які здаються компліментарними, але по суті є негативними («таке гарне шоу, вашій бабусі точно сподобається!») не допоможуть ні вам, ні іншим слухачам – ні, що набагато важливіше, автору подкасту.
Критикуйте чітко, аргументовано і справедливо. Можливо, автор подкасту і не скаже цього вголос, але в душі обов’язково подякує вам за це.
Перечитайте, а тоді публікуйте
Написали відгук? Не кваптесь тиснути кнопку «відправити». Перечитайте. Спитайте себе: це правда? Це було конструктивно? Це буде корисно? Чи треба людям це бачити? Чи нема тут, бува, граматичних помилок?
Якщо ж по усіх пунктах у вас все добре, тоді публікуйте!
До речі, а де це публікувати?
Є різні варіанти, як поділитись своїми враженнями від подкасту. Наприклад, можна залишити відгук на платформі, де ви слухаєте подкаст (якщо там є така опція). Але якщо ви хочете не просто донести свою думку до автора подкасту (зрештою, йому або їй можна було б написати і приватно), а порадити (чи ні) подкаст іншим людям, найзручніше публікувати відгук на власній сторінці в соцмережах.
Не забудьте додати посилання на шоу (щоб ваші друзі змогли теж послухати шоу і скласти своє враження про нього) – і тегнути сторінку подкасту, аби вони були в курсі, що ви про них говорите.
Для більш досвідчених слухачів подкастів є й інші способи впорядкувати свої враження:
- можна складати тематичні списки подкастів (наприклад, подкасти про права людини чи про літературу);
- можна збирати підбірки подкастів за авторами (якщо одна людина має кілька проєктів).
Писати відгуки – не просто. І ми вдячні, що ви це робите
Здавалось би, що складного – написати кілька речень про те, що вам сподобалось, а що ні. Але навіть це вимагає часу й зусиль, потребує простору у ваших соцмережах. І це ми вже не згадуємо про план, описаний вище, який доведеться тримати на думці весь час, коли ви захочете ним скористатись.
Тож виникає логічне питання: так чому люди взагалі пишуть про подкасти?
На це є кілька причин. По-перше, слухачі щиро дбають про авторів подкасту. Або їм важлива тема. Написаний відгук демонструє, що ви не просто слухали будь-які чужі розмови під час пробіжки або перед сном, а поставились уважно до прослуханого і доклали зусиль, аби допомогти авторам подкасту стати кращими.
Окрім цього, відгуки допомагають нам будувати спільноту людей, яким небайдужі подкасти. Завдяки ним автори подкастів та їхні слухачі поширюють різноманітні шоу, які записують в Україні та за її межами. І ми дуже цінуємо це, адже записати подкаст – не складно. Складно постійно нагадувати про нього і доносити до людей, яким він буде по-справжньому потрібен.
Джерело: How To Write Podcast Reviews to Grow Your Show, The Podcast Host
Також читайте:
Звідки брати інформацію для подкастів? 7 порад для новачків
Який вигляд має сценарій наративного подкасту: приклад «На межі»