А ми нічого не забули? Чекліст для запуску подкасту

Але як переконатись, що ви врахували все і справді готові до запуску? Тримайте чекліст, аби звіритись з ним.

Все, тепер вже точно — ви запускаєте подкаст. Нема куди відкладати це рішення, адже таке відчуття, що вже кожен другий якщо й не записує подкаст, то принаймні має знайомих, які це роблять. І вам теж хочеться.

Але як переконатись, що ви врахували все і справді готові до запуску? Тримайте чекліст, аби звіритись з ним.

Про що цей подкаст

Чим вужча і конкретніша обрана вами тема — тим краще, радить Іванна Шкромида, авторка подкасту «Акустика тіней»:

«Наприклад, якщо написати «подкаст про літературу», то залишаться відкритими питання: про яку саме літературу (українську чи світову)? Про який період йтиметься (наприклад, про літературу XX століття чи новітню?). Набагато краще обрати конкретніший фокус подкасту. У моєму випадку — це подкаст про світову літературу XX століття».

Хто ваша аудиторія і чому ви їй потрібні

По-перше, вам треба визначити (і виписати) свою цільову аудиторію — і бажано зробити це якомога детальніше. Уявіть собі цих людей: що їм подобається, що турбує, про що вони говорять вечорами зі своїми друзями?

Також, радить Іванна Шкромида, подумайте, що саме ваш подкаст зможе дати цим людям: чи буде він актуальним для них? Чи є сенс «запаковувати» ваш контент саме у формат подкасту (можливо, те саме простіше буде подати текстом)?

На цьому етапі варто вивчити ваших конкурентів, аби зрозуміти, якого саме контенту і в якій подачі бракує вашим потенційним слухачам.

«Треба зрозуміти, що саме я роблю. Тут мають бути в першу чергу відповіді на запитання: що я хочу розповісти, чому та для кого. На основі цього формулюється більш детальна концепція: як саме має звучати подкаст, який формат і чому саме він, яка причина людям його слухати, чому це взагалі має бути подкастом. А також відповідь на головне запитання: коли це все має закінчитись?», — додає керівник IZONE Media та автор «Подкаст Підкаст» Олексій Кушнір.

У нас був план, ми його дотримувались

«В мене має бути план, — каже Олексій Кушнір. — Це як план щодо змісту подкасту: теми епізодів, їхня структура та список необхідного на кожен (додаткові записи, гості, музика, гості тощо). Так і план самої роботи: приблизний графік виробництва на кожному етапі – від сценаріїв і записів до монтажу і дистрибуції і промоції».

Формат та оформлення

Не забудьте обрати, який саме подкаст ви хочете робити: монолог? Діалоги з гостем? Подкаст-серіал?

Продумайте хоча би приблизний сценарій кожного епізоду і сезону подкасту загалом (або, можливо, у вас не буде поділу на сезони).

«Після цього я придумую назву подкасту, візуальне оформлення, опис — тобто ті моменти, які будуть виділяти мій подкаст з-поміж інших. І, звісно ж, на початковому етапі є сенс подумати про платформи, на яких ваш подкаст житиме: подкаст-платформа; соціальні мережі чи інші альтернативні канали комунікації», — додає Іванна Шкромида.

Дістаємо інструменти

Самого плану та ідеї замало — подкаст треба якось записувати, а потім поширювати. Тож вам треба розібратись, чи є у вас необхідна техніка та інші штуки.
«Я повинен мати інструменти. На що записуватись, де брати музику, хто намалює обкладинку, в чому монтувати, який хостинг тощо — було б добре ще до запуску відповісти на всі ці запити», — вважає Олексій Кушнір.

Якщо ж у вас немає потрібної техніки або бракує навичок — це не означає, що цей пункт чекліста треба оминути. Просто врахуйте це як ризик, на який треба зважати.

А навіщо цей подкаст вам?

«Я раджу всім у першу чергу слухати інші подкасти. Полюбити цей формат, знайти те, що подобається саме вам, сформувати свій смак. А вже потім створювати щось своє. Без розуміння того, що саме вас чіпляє в подкастах, важко зачепити інших. Тому слухати і шукати те, що подобається», — переконаний Олексій Кушнір.

«Початківцям я радила б спершу добре подумати, потрібен вам цей подкаст чи ні. Бо насправді розробка якісного продукту забирає чимало часу та інших ресурсів. Темою подкасту раджу обрати ту, яка вам неймовірна цікава. Ви маєте бути дослідником і робити контент, на який «підсядуть» тисячі. Не копіюйте чужі формати, а вивчайте їх і обирайте для себе найкомфортніший. І пам’ятайте, що слухання подкастів — це дуже інтимна річ, тому завжди потрібно піклуватися про якість звучання», — підсумовує Іванна Шкромида.


Також читайте:

«Відчуваю більшу користь у волонтерстві». Павло Бондаренко – про війну і «Радіо Поділ»

Як аудіо допомагає розповісти історію: лекція Олексія Кушніра

Подкасти і війна. Як Urban Space Radio адаптувалися під нову реальність