Звідки брати інформацію для подкастів? 7 порад для новачків
… які допоможуть якісніше працювати з інформацією
Якщо ваш подкаст – це розмови з запрошеними гостями або розповіді про своє життя, можливо, ця інструкція вам не знадобиться.
Проте якщо ви плануєте за допомогою подкасту досліджувати якусь тему, пояснювати різні факти чи події, або підкріплювати свою думку дослідженнями – ми пояснимо, як працювати з інформацією, якщо ви раніше ніколи цього не робили.
Визначте, яка саме інформація вам потрібна
Будь-які пошуки інформації варто почати з відповіді на питання: а що саме вам потрібно? Перечитайте сценарій чи план вашого подкасту (якщо у вас його нема, то напишіть). Залежно від того, про що саме ви збираєтесь говорити, вам знадобиться різна інформація. Подкаст про науку – отже, шукаємо наукові дослідження, про літературу – твори, літературну критику та біографії авторів; про історію – історичні праці та архіви.
Якщо ви не експерт в темі, про яку робите свій подкаст, варто знайти і мати під рукою перевірену інформацію про все, що ви збираєтесь говорити.
Перевірте джерела, якими користуєтесь
Не зайве нагадати: не вся інформація, яку можна знайти в інтернеті, однаково корисна. І не всі, хто підписуються як «експерти» чи «дослідники», є ними насправді.
Якщо ваші пошуки привели вас на сайт ЗМІ, переконайтесь, що це справжнє ЗМІ, яке працює за журналістськими стандартами та перевіряє інформацію. Якщо там мало публікацій, якщо вони схожі на інформаційне сміття, якщо їхні заголовки підкреслено скандальні – такому медіа не варто довіряти.
Якщо ви читаєте наукову статтю чи дослідження, переконайтесь, що там вказаний автор, науковий ступінь, місце роботи тощо. Перевірте, чи дійсно така людина існує і що вона писала раніше. Можливо ця людина давала інтерв’ю? Або в неї є сторінки в соцмережах? Перевірте, а раптом вона вірить в пласку землю.
Відчуваєте сумнів і думаєте, що з цією інформацією щось не так? Не користуйтесь нею.
Йдіть до першоджерела
Якщо ви читаєте про британських вчених, які щось вкотре дослідили – не полінуйтесь перейти за посиланням на оригінал дослідження. Або спробуйте знайти його самотужки, якщо автор матеріалу посилання проігнорував. Щонайменше, ви переконаєтесь, чи згадане дослідження дійсно було. Щонайбільше – отримаєте значно більше корисної інформації, ніж було в новині.
Правило 2 і більше джерел
Журналістські стандарти стверджують: для повідомлення про якусь новину потрібно два (або більше) незалежних одне від одного джерела інформації. Подібним правилом добре користуватись й у подкастингу. Перевірите, чи факт або цифру, на яку ви посилаєтесь, можна підтвердити в різних установах/сайтах/експертів тощо.
Не бійтесь говорити з експертами
До речі про експертів: не соромтесь залучати їх до роботи над своїм подкастом. По-перше, присутність гостя/гостей може зробити ваш продукт більш насиченим, якісним та цікавим для слухача. По-друге, таким чином ви можете убезпечити себе від хибної інтерпретації знайденої інформації. Скажімо, якщо ви ніколи не займались органічною хімією, краще мати поруч хіміка, який пояснить зрозумілою мовою, що ви щойно прочитали в чужій дисертації, а не намагатись переказати це самотужки.
Не забудьте про фактчекінг
Якщо цифрова доба нас чогось і навчила, так це того, що будь-яку інформацію варто перевіряти. Можливо, навіть кілька разів.
Не варто одразу вірити всьому, що ви читаєте або чуєте, навіть якщо ваші джерела виглядають дуже надійним. Люди помиляються, мимоволі плутають дати та цифри, у дослідженнях трапляються одруківки тощо.
Гугліть англійською
Це не секрет, але в англомовному інтернеті набагато більше інформації, ніж в українськомовному (а в матеріали російською мовою, сподіваємось, ви не зазираєте). Якщо вас цікавлять різноманітні дослідження – від точних наук до суспільних – англомовні дослідження та статті можуть стати майже невичерпним джерелом матеріалів. Звісно, частину з них вже хтось колись знайшов та переклав українською, проте навіщо обмежуватись лише уривками інформації, якщо можна знайти її всю?
Також читайте:
«Ми пішли у подкасти і не повернулися». Артем Галицький – про роботу Radio SKOVORODA під час війни
П’ять порад від Еріка Ньюзума для тих, хто цікавиться подкастингом
Як аудіо допомагає розповісти історію: лекція Олексія Кушніра